Quadro K5000 SYNC
Graphics Card Quadro K5000 SYNC — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro K5000 SYNC
GeForce Kx000
•
GK104
•
25.01.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
122W
🏆 Top #10096
Performance
Synthetic Score
3,993
Efficiency
entry
The Quadro K5000 SYNC graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 25.01.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 172.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 706 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 122 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.01.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Kx000 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 706 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 172.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 122 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22590 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 90370 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 90.37 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.39% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.