Quadro FX 4800
Graphics Card Quadro FX 4800 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 4800
GeForce x800
•
GT200B
•
11.11.2008
•
1.5 GB
•
GDDR3
•
384 bit
•
150W
🏆 Top #12302
Performance
Synthetic Score
947
PassMark
1,008
Efficiency
low
The Quadro FX 4800 graphics card from NVIDIA is built on the Tesla 2.0 architecture and was officially introduced on 11.11.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.4 billion transistorsistors transistors on a 470 mm² die. The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 76.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 602 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 11.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x800 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 192 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P607 SKU 501 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14450 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38530 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 462.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 57.79 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 008 |
| PassMark (G2D Mark) | 53 |
| TPU Index Score | 2.13% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.