GeForce GT 720
Graphics Card GeForce GT 720 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 720
Nvidia GeForce 700
•
GK208B
•
29.09.2014
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
19W
🏆 Top #13124
Performance
Synthetic Score
404
PassMark
661
Efficiency
low
The GeForce GT 720 graphics card from NVIDIA is built on the Kepler 2.0 architecture and was officially introduced on 29.09.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 87 mm². The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 797 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 19 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 29.09.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
GPU
| Architecture | Kepler 2.0 |
| Codename | GK208B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 87 mm² |
| Transistor Density | 11,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 797 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 19 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P2131 SKU 10, P2132 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3188 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12750 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 306 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.75 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 661 |
| PassMark (G2D Mark) | 226 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.