GeForce FX Go5300
Graphics Card GeForce FX Go5300 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX Go5300
GeForce Go 5000
•
NV34
•
01.03.2003
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14661
Performance
Synthetic Score
11
PassMark
13
Efficiency
low
GeForce FX Go5300 is a powerful solution from NVIDIA based on the Rankine architecture, released on 01.03.2003. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 124 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 8.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 275 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 5000 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV34 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,000.0 million |
| Die Size | 124 mm² |
| Transistor Density | 362,900 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1100 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 |
| PassMark (G2D Mark) | 159 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.