MSI RTX 4050 Mobile
Graphics Card MSI RTX 4050 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4050 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD107
•
03.01.2023
•
6 GB
•
GDDR6
•
96 bit
•
50W
🏆 Top #3207
Performance
Synthetic Score
21,016
PassMark
14,323
Efficiency
mid-high
MSI RTX 4050 Mobile is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 03.01.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.9 billion transistorsistors transistors on a 159 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 96 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2070 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2355 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2070 MHz |
| Boost Clock | 2355 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 113 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 188.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.06 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 188.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 323 |
| PassMark (G2D Mark) | 630 |
| TPU Index Score | 16.70% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.