MSI HD 7870 Hawk
Graphics Card MSI HD 7870 Hawk — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI HD 7870 Hawk
Amd HD 7800
•
Pitcairn
•
05.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #9150
Performance
Synthetic Score
5,479
Efficiency
mid
The MSI HD 7870 Hawk (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 05.03.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.8 billion transistorsistors transistors on a 212 mm² die. The model's computational arsenal includes 1280 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 153.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1000 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.03.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Pitcairn XT (215-0828047) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Pitcairn |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C40147-00, 109-C40147-00B |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 35.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 88 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.82 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 176 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.12% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.