Matrox LUMA A310F
Graphics Card Matrox LUMA A310F — Specifications, Tests & Benchmarks
Matrox LUMA A310F
Intel Arc 3
•
DG2-128
•
12.10.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
50W
🏆 Top #8815
Performance
Synthetic Score
6,230
PassMark
5,451
Efficiency
mid
The Matrox LUMA A310F (Xe-HPG) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 12.10.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 157 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 6 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 124.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2000 MHz under load. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.10.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arc 3 |
| GPU Variant | ACM-G11 |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-128 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 157 mm² |
| Transistor Density | 45,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2000 MHz |
| Boost Clock | 2000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 124.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 64 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 768 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 451 |
| PassMark (G2D Mark) | 631 |
| TPU Index Score | 5.95% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.