KFA2 GT 1030
Graphics Card KFA2 GT 1030 — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GT 1030
Nvidia GeForce 10
•
GP108
•
17.05.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
30W
🏆 Top #11123
Performance
Synthetic Score
2,400
PassMark
2,400
Efficiency
entry
The KFA2 GT 1030 (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 17.05.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 74 mm² die contains approximately 1.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 48.06 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1228 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1468 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 30 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 17.05.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP108-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1228 MHz |
| Boost Clock | 1468 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 180 x 18 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG110 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23.49 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.23 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.62 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 127.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.23 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 400 |
| PassMark (G2D Mark) | 443 |
| TPU Index Score | 2.72% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.