EVGA GeForce 210 Passive
Graphics Card EVGA GeForce 210 Passive — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GeForce 210 Passive
Nvidia GeForce 200
•
GT216
•
04.09.2009
•
1 GB
•
DDR2
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #13835
Performance
Synthetic Score
139
PassMark
139
Efficiency
low
The EVGA GeForce 210 Passive graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 04.09.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 100 mm². The model's computational arsenal includes 16 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 475 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 31 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.09.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT216 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 486,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P626 SKU 0, P682 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4.16 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 38.27 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 30 |
| TPU Index Score | 0.20% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.