Xeon E7540
Xeon E7540 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7540
1567
•
Nehalem-EX
•
30.03.2010
•
6 cores /
12 threads
•
2.00 GHz
•
105W
🏆 Top #1525
Performance
Synthetic Score
7,682
PassMark
9,409
Efficiency
73.16
Meet Xeon E7540 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 45 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.3 GHz. Thanks to 18 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 105 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Nehalem-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBRG |
Architecture
| Socket | 1567 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.30 million |
| Die Size | 684.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.266 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 409 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 911 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 73.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.