Xeon E5-2697 v3
Xeon E5-2697 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2697 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
14 cores /
28 threads
•
2.60 GHz
•
145W
🏆 Top #619
Performance
Synthetic Score
28,120
PassMark
26,604
Efficiency
193.93
The Xeon E5-2697 v3 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 14 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 28 data threads. By default, the cores function at 2.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.6 GHz. For fast data exchange, 35 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 145 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1XF |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 28 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 3.5 MB |
| L3 Cache | 35 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 145 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 604 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 935 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 193.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.