Xeon 6513P-B
Xeon 6513P-B — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6513P-B
BGA 4368
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
20 cores /
40 threads
•
2.00 GHz
•
130W
🏆 Top #444
Performance
Synthetic Score
41,737
Efficiency
321.05
Meet Xeon 6513P-B — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 20 cores and 40 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.3 GHz. Thanks to 80 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 130 W. Regarding gaming performance, Xeon 6513P-B is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWG7 |
Architecture
| Socket | BGA 4368 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2240 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 80 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x32 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 41 737 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 608 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 321.05 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.