Core i7-870S
Core i7-870S — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-870S
1156
•
Lynnfield
•
19.07.2010
•
4 cores /
8 threads
•
2.67 GHz
•
82W
🏆 Top #2344
Performance
Synthetic Score
2,723
PassMark
2,765
Efficiency
33.21
The Core i7-870S processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 45 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.6 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 82 W. While Core i7-870S is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 19.07.2010 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Lynnfield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBQ7 |
Architecture
| Socket | 1156 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 774 million |
| Die Size | 296.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.666 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 2.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 82 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 765 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 493 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 33.21 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.