Core i7-660UM
Core i7-660UM — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-660UM
BGA 1288
•
Arrandale
•
24.05.2010
•
2 cores /
4 threads
•
1.33 GHz
•
18W
🏆 Top #3094
Performance
Synthetic Score
919
PassMark
1,279
Efficiency
51.06
The Core i7-660UM processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 18 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 37 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 24.05.2010 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Arrandale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBSS Q4B6 |
Architecture
| Socket | BGA 1288 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 382 million |
| Die Size | 81.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.333 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics (Ironlake) |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 18 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 37 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 279 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 942 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 51.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.