Core i5-14401E
Core i5-14401E — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-14401E
1700
•
Raptor Lake-R
•
01.07.2024
•
6 cores /
12 threads
•
2.50 GHz
•
65W
🏆 Top #756
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,524
Efficiency
346.52
The Core i5-14401E processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.7 GHz. For fast data exchange, 20 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 154 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 01.07.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | Q49J SRNJS |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 730 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 154 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 524 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 692 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 346.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.