Ryzen Threadripper 5990X
Ryzen Threadripper 5990X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 5990X
TRX4
•
Chagall
•
64 cores /
128 threads
•
2.50 GHz
•
280W
🏆 Top #517
Performance
Synthetic Score
33,958
Efficiency
121.28
Ryzen Threadripper 5990X is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 7 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 64 cores and 128 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Chagall |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000443 |
Architecture
| Socket | TRX4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.45 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 33 958 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 663 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 121.28 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.