EPYC 7C13
EPYC 7C13 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7C13
SP3
•
Milan
•
01.01.2021
•
64 cores /
128 threads
•
2.00 GHz
•
225W
🏆 Top #102
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
109,207
PassMark
81,691
Efficiency
485.36
AMD released the EPYC 7C13 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 64 cores and 128 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.7 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 225 W. The gaming performance of EPYC 7C13 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.01.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Milan |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000315 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.675 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 225 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 81 691 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 012 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 485.36 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.