Sapphire R7 260X 2 GB
Graphics Card Sapphire R7 260X 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire R7 260X 2 GB
Amd R7 200
•
Bonaire
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #10367
Performance
Synthetic Score
3,627
PassMark
3,204
Efficiency
entry
Sapphire R7 260X 2 GB is a powerful solution from AMD based on the GCN 2.0 architecture, released on 08.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 160 mm². For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 104.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Bonaire XTX (215-0839097) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1625 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 104.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C58247-00D_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 56 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 112 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 204 |
| PassMark (G2D Mark) | 522 |
| TPU Index Score | 3.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.