PowerColor RX Vega 56
Graphics Card PowerColor RX Vega 56 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor RX Vega 56
Amd RX Vega
•
Vega 10
•
14.08.2017
•
8 GB
•
HBM2
•
2048 bit
•
210W
🏆 Top #6161
Performance
Synthetic Score
13,005
PassMark
13,005
Efficiency
mid-high
The PowerColor RX Vega 56 (GCN 5.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 14.08.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.5 billion transistorsistors transistors on a 495 mm² die. The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of HBM2 memory. A 2048 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 409.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 1156 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1471 MHz under load. The nominal thermal design power is 210 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 14.08.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX Vega |
| GPU Variant | Vega 10 XL (215-0894216) |
GPU
| Architecture | GCN 5.0 |
| Codename | Vega 10 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 12,500,000.0 million |
| Die Size | 495 mm² |
| Transistor Density | 25,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1156 MHz |
| Boost Clock | 1471 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 2048 bit bit |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 210 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D05057-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 94.14 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 329.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.09 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 659 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 005 |
| PassMark (G2D Mark) | 770 |
| TPU Index Score | 14.99% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.