PowerColor Red Dragon RX 6800
Graphics Card PowerColor Red Dragon RX 6800 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Red Dragon RX 6800
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #2823
Performance
Synthetic Score
22,712
PassMark
22,032
Efficiency
high
The PowerColor Red Dragon RX 6800 graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 26.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 520 mm². The model's computational arsenal includes 3840 universal processors. Also available are 60 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 512.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2170 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XL (215-121000187) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1800 MHz |
| Game Clock | 1950 MHz |
| Boost Clock | 2170 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 310 x 54 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 208.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 520.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 41.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 032 |
| PassMark (G2D Mark) | 997 |
| TPU Index Score | 32.94% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.