PowerColor Fighter RX 6500 XT OC
Graphics Card PowerColor Fighter RX 6500 XT OC — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Fighter RX 6500 XT OC
Amd RX 6000
•
Navi 24
•
19.01.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
107W
🏆 Top #6425
Performance
Synthetic Score
12,025
PassMark
9,629
Efficiency
mid-high
The PowerColor Fighter RX 6500 XT OC graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 19.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.4 billion transistorsistors transistors on a 107 mm² die. The core configuration includes 1024 shader units, 16 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 143.90 GB/s. In standard mode, the core operates at 2365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2820 MHz under load. The TDP level for this model is 107 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 24 XT (215-135000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 24 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,400,000.0 million |
| Die Size | 107 mm² |
| Transistor Density | 50,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2365 MHz |
| Game Clock | 2650 MHz |
| Boost Clock | 2820 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2248 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 143.90 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 512 KB |
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 191 x 40 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 107 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | D632 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 90.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 180.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.55 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.78 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 361 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 11.21% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.