Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 OC
Graphics Card Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 OC
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #1883
Performance
Synthetic Score
25,895
PassMark
22,482
Efficiency
high
The Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 OC (Blackwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 16.04.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 21.9 billion transistorsistors transistors on a 181 mm² die. The model's computational arsenal includes 4608 universal processors. Also available are 36 specialized cores for ray rendering and 144 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR7 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2407 MHz with dynamic acceleration capability up to 2662 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2662 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 41 x 117 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 127.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 383.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 24.53 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 24.53 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 383.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 482 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 212 |
| TPU Index Score | 35.89% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.