Palit RTX 4060 Ti StormX
Graphics Card Palit RTX 4060 Ti StormX — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 4060 Ti StormX
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2914
Performance
Synthetic Score
22,683
Efficiency
high
The Palit RTX 4060 Ti StormX (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 22.9 billion transistorsistors transistors on a 188 mm² die. The model's computational arsenal includes 4352 universal processors. Also available are 34 specialized cores for ray rendering and 136 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2310 MHz with dynamic acceleration capability up to 2535 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2535 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 39 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 121.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.06 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 344.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 30.67% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.