Palit GTX 680
Graphics Card Palit GTX 680 — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 680
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
22.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
195W
🏆 Top #9315
Performance
Synthetic Score
5,255
PassMark
5,611
Efficiency
mid
The Palit GTX 680 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 22.03.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1006 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1058 MHz under load. The nominal thermal design power is 195 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-400-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1006 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 256 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 195 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2002 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 135.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 135.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 611 |
| PassMark (G2D Mark) | 532 |
| TPU Index Score | 6.57% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.