RTX 3500 Mobile Ada Generation
Graphics Card RTX 3500 Mobile Ada Generation — Specifications, Tests & Benchmarks
RTX 3500 Mobile Ada Generation
GeForce x000A
•
AD104
•
21.03.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
100W
🏆 Top #5175
Performance
Synthetic Score
16,159
Efficiency
high
The RTX 3500 Mobile Ada Generation graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 21.03.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 40 RT Cores and 160 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1110 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1545 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 21.03.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce x000A |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 160 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1110 MHz |
| Boost Clock | 1545 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 98880 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 247200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.82 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.82 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 247.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 21.77% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.