Quadro P6000
Graphics Card Quadro P6000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro P6000
GeForce Px000
•
GP102
•
01.10.2016
•
24 GB
•
GDDR5X
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #6320
Performance
Synthetic Score
12,459
PassMark
15,556
Efficiency
high
The Quadro P6000 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 01.10.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 471 mm². The core configuration includes 3840 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1506 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1645 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 01.10.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
| GPU Variant | GP102-875-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1645 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1127 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 9000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1440 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 157900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 394800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 197.4 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 12.63 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 394.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 556 |
| PassMark (G2D Mark) | 739 |
| TPU Index Score | 24.15% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.