Quadro NVS 295
Graphics Card Quadro NVS 295 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro NVS 295
Nvidia Quadro NVS
•
G98S
•
07.05.2009
•
256 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
23W
🏆 Top #14011
Performance
Synthetic Score
108
PassMark
114
Efficiency
low
The Quadro NVS 295 graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 07.05.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 86 mm² die. The model's computational arsenal includes 8 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 11.12 GB/s. The GPU's base clock speed is 540 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 23 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 07.05.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro NVS |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G98S |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 86 mm² |
| Transistor Density | 2,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 540 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 695 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1390 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 11.12 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P685 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2160 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2160 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 20.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 114 |
| PassMark (G2D Mark) | 41 |
| TPU Index Score | 0.20% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.