Quadro FX 5500
Graphics Card Quadro FX 5500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 5500
GeForce x500
•
G71
•
20.04.2006
•
1 GB
•
DDR2
•
256 bit
•
96W
🏆 Top #13633
Performance
Synthetic Score
184
PassMark
242
Efficiency
low
The Quadro FX 5500 graphics adapter is based on the advanced Curie architecture. NVIDIA announced this model on 20.04.2006. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 196 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 32.32 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 96 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.04.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x500 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G71 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 278,000.0 million |
| Die Size | 196 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 505 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1010 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.32 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 96 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | Q490 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 242 |
| PassMark (G2D Mark) | 394 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.