Quadro FX 380
Graphics Card Quadro FX 380 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 380
GeForce x800
•
G96
•
30.03.2009
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
34W
🏆 Top #14157
Performance
Synthetic Score
98
PassMark
206
Efficiency
low
The Quadro FX 380 graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 30.03.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 144 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 16 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 22.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 450 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 34 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x800 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96 |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 144 mm² |
| Transistor Density | 2,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 34 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P977 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 35.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 206 |
| PassMark (G2D Mark) | 60 |
| TPU Index Score | 0.34% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.