NVIDIA GeForce GTX 580
Graphics Card NVIDIA GeForce GTX 580 — Specifications, Tests & Benchmarks
NVIDIA GeForce GTX 580
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
09.11.2010
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
244W
🏆 Top #10924
Performance
Synthetic Score
2,545
PassMark
4,633
Efficiency
mid
The NVIDIA GeForce GTX 580 graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 09.11.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 772 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 244 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.11.2010 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-375-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 772 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 244 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P1261 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 49.41 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.58 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 197.6 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 633 |
| PassMark (G2D Mark) | 491 |
| TPU Index Score | 5.34% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.