GeForce GT 740 OEM
Graphics Card GeForce GT 740 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 740 OEM
Nvidia GeForce 700
•
GK106S
•
14.04.2015
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #11602
Performance
Synthetic Score
1,562
PassMark
1,426
Efficiency
low
The GeForce GT 740 OEM graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 14.04.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.5 billion transistorsistors transistors on a 221 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 80.19 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 980 MHz with dynamic acceleration capability up to 1033 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 14.04.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106S |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 980 MHz |
| Boost Clock | 1033 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2030 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8264 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33060 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 793.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.06 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 426 |
| PassMark (G2D Mark) | 351 |
| TPU Index Score | 1.58% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.