GeForce GT 650M
Graphics Card GeForce GT 650M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 650M
Nvidia GeForce 600M
•
GK107
•
22.03.2012
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #12124
Performance
Synthetic Score
1,145
PassMark
1,183
Efficiency
low
GeForce GT 650M is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 22.03.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.3 billion transistorsistors transistors on a 118 mm² die. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 835 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 950 MHz. The TDP level for this model is 45 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13P-GT-A2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 835 MHz |
| Boost Clock | 950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
| Board Number | E1304 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 30400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 729.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 30.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 183 |
| PassMark (G2D Mark) | 238 |
| TPU Index Score | 1.45% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.