GeForce GT 545
Graphics Card GeForce GT 545 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 545
Nvidia GeForce 500
•
GF116
•
14.05.2011
•
1.5 GB
•
DDR3
•
192 bit
•
70W
🏆 Top #12178
Performance
Synthetic Score
1,066
PassMark
1,119
Efficiency
low
The GeForce GT 545 graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 14.05.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 238 mm² die contains approximately 1.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 144 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 38.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 720 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 70 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 14.05.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF116 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 720 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 70 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P1062 SKU 16 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4320 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17280 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 414.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34.56 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 119 |
| PassMark (G2D Mark) | 330 |
| TPU Index Score | 1.35% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.