GeForce FX 5900
Graphics Card GeForce FX 5900 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX 5900
GeForce 5900
•
NV35
•
12.05.2003
•
128 MB
•
DDR
•
256 bit
🏆 Top #14472
Performance
Synthetic Score
40
PassMark
35
Efficiency
low
The GeForce FX 5900 graphics card from NVIDIA is built on the Rankine architecture and was officially introduced on 12.05.2003. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 207 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 27.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 400 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 12.05.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5900 |
| GPU Variant | FX 5900 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV35 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 135,000.0 million |
| Die Size | 207 mm² |
| Transistor Density | 652,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 425 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 850 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 27.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 |
| PassMark (G2D Mark) | 188 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.