GeForce FX 5800
Graphics Card GeForce FX 5800 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX 5800
GeForce 5800
•
NV30
•
06.03.2003
•
128 MB
•
GDDR2
•
128 bit
•
44W
🏆 Top #14456
Performance
Synthetic Score
45
Efficiency
low
The GeForce FX 5800 (Rankine) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 06.03.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 199 mm² die. The memory subsystem features GDDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 400 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 44 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 06.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5800 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV30 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 125,000.0 million |
| Die Size | 199 mm² |
| Transistor Density | 628,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 44 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.