GeForce FX 5700
Graphics Card GeForce FX 5700 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX 5700
GeForce 5700
•
NV36B
•
23.10.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
•
25W
🏆 Top #14540
Performance
Synthetic Score
30
PassMark
41
Efficiency
low
GeForce FX 5700 is a powerful solution from NVIDIA based on the Rankine architecture, released on 23.10.2003. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 133 mm². The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 8.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 425 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 25 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.10.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5700 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV36B |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 82,000.0 million |
| Die Size | 133 mm² |
| Transistor Density | 616,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1700 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 41 |
| PassMark (G2D Mark) | 173 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.