GeForce 9500 GT
Graphics Card GeForce 9500 GT — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9500 GT
GeForce 9500
•
G96
•
29.07.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #13484
Performance
Synthetic Score
236
PassMark
191
Efficiency
low
The GeForce 9500 GT graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 29.07.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 144 mm² die. The core configuration includes 32 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 32.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 600 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 29.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9500 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96 |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 144 mm² |
| Transistor Density | 2,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P727 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 96 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 191 |
| PassMark (G2D Mark) | 33 |
| TPU Index Score | 0.45% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.