GeForce 8600 GS
Graphics Card GeForce 8600 GS — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 8600 GS
GeForce 8600
•
G84
•
17.04.2007
•
512 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
47W
🏆 Top #14242
Performance
Synthetic Score
78
PassMark
179
Efficiency
low
GeForce 8600 GS is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 17.04.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 169 mm² die. For graphics processing, 16 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 12.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 540 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 47 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.04.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8600 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 540 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 47 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P403 SKU 1, P403 SKU 3, P403 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4320 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4320 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 38.08 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 179 |
| PassMark (G2D Mark) | 82 |
| TPU Index Score | 0.37% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.