GeForce 830M
Graphics Card GeForce 830M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 830M
Nvidia GeForce 800M
•
GM108
•
12.03.2014
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #12107
Performance
Synthetic Score
1,173
PassMark
1,000
Efficiency
low
The GeForce 830M (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.03.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 256 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 1082 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1150 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 33 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 12.03.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 800M |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM108 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 256 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1082 MHz |
| Boost Clock | 1150 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 588.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 18.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 000 |
| PassMark (G2D Mark) | 135 |
| TPU Index Score | 1.69% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.