GeForce 7350 LE
Graphics Card GeForce 7350 LE — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 7350 LE
GeForce 7300
•
G72
•
22.03.2006
•
128 MB
•
DDR2
•
64 bit
🏆 Top #14590
Performance
Synthetic Score
23
PassMark
74
Efficiency
low
The GeForce 7350 LE graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 22.03.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 81 mm² die. The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 450 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 22.03.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 7300 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G72 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 112,000.0 million |
| Die Size | 81 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 74 |
| PassMark (G2D Mark) | 281 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.