NVIDIA GeForce 710M 2 GB
Graphics Card NVIDIA GeForce 710M 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
NVIDIA GeForce 710M 2 GB
Nvidia GeForce 700M
•
GF117
•
09.01.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #13088
Performance
Synthetic Score
438
PassMark
442
Efficiency
low
The NVIDIA GeForce 710M 2 GB graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 09.01.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 116 mm². The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 775 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 09.01.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 700M |
| GPU Variant | N14M-GL |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF117 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 775 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 297.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24.8 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 442 |
| PassMark (G2D Mark) | 127 |
| TPU Index Score | 1.09% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.