A100 SXM4 80 GB
Graphics Card A100 SXM4 80 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
A100 SXM4 80 GB
GeForce Axx
•
GA100
•
16.11.2020
•
80 GB
•
HBM2e
•
5120 bit
•
400W
🏆 Top #9254
Performance
Synthetic Score
5,330
Efficiency
mid
The A100 SXM4 80 GB graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 16.11.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 826 mm² die contains approximately 54.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 6912 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 432 Tensor Cores. The HBM2e video memory capacity is 80 GB. Thanks to the 5120 bit-bit bus, bandwidth reaches 2088.96 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1275 MHz with dynamic acceleration capability up to 1410 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 400 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 800 W.
General Information
| Release Date | 16.11.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Axx |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA100 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 54,200,000.0 million |
| Die Size | 826 mm² |
| Transistor Density | 65,599,999 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6912 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 432 |
| Render Output Units (ROP) | 160 |
| Tensor Cores | 432 |
| Compute Units (SM/CU) | 108 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1275 MHz |
| Boost Clock | 1410 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1593 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 80 GB |
| Memory Type | HBM2e |
| Memory Bus | 5120 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2088.96 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 20736 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 400 W |
| Recommended PSU | 800 W |
API Support
| OpenCL | |
| CUDA |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 225600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 609100 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 77.97 TFLOPS (4:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 9.75 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 29.63% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.