Lenovo RTX 2060 OEM
Graphics Card Lenovo RTX 2060 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Lenovo RTX 2060 OEM
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
07.01.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #5897
Performance
Synthetic Score
14,104
PassMark
14,104
Efficiency
mid-high
Lenovo RTX 2060 OEM is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 07.01.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 445 mm². The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 30 specialized cores for ray rendering and 240 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1680 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 160 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-200A-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 214 x 36 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 80.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 201.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.90 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 201.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 104 |
| PassMark (G2D Mark) | 745 |
| TPU Index Score | 16.62% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.