KFA2 RTX 2070 SUPER
Graphics Card KFA2 RTX 2070 SUPER — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 2070 SUPER
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4782
Performance
Synthetic Score
17,123
PassMark
18,150
Efficiency
high
KFA2 RTX 2070 SUPER is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 09.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 40 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1605 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1770 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 215 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1605 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 268 x 35 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 113.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 283.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.12 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 283.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 150 |
| PassMark (G2D Mark) | 878 |
| TPU Index Score | 21.91% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.