UHD Graphics 615 Mobile
Graphics Card UHD Graphics 615 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
UHD Graphics 615 Mobile
Intel Amber Lake
•
Amber Lake GT2
•
07.11.2018
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12556
Performance
Synthetic Score
699
PassMark
717
Efficiency
low
The UHD Graphics 615 Mobile (Gen 9.5 (Kaby Lake)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 07.11.2018. The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. In standard mode, the core operates at 300 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 900 MHz under load. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2018 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Amber Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9.5 (Kaby Lake) |
| Codename | Amber Lake GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 21600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 691.2 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 345.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 86.4 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 717 |
| PassMark (G2D Mark) | 169 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.