HD Graphics 615 Mobile
Graphics Card HD Graphics 615 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics 615 Mobile
Intel Kaby Lake
•
Kaby Lake GT2
•
30.08.2016
•
System Shared
•
System Shared
•
5W
🏆 Top #12276
Performance
Synthetic Score
991
PassMark
690
Efficiency
low
HD Graphics 615 Mobile is a powerful solution from Intel based on the Gen 9.5 (Kaby Lake) architecture, released on 30.08.2016. For graphics processing, 192 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 850 MHz. The nominal thermal design power is 5 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.08.2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Kaby Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9.5 (Kaby Lake) |
| Codename | Kaby Lake GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 850 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 5 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2550 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 652.8 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 326.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 81.6 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 690 |
| PassMark (G2D Mark) | 178 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.