HD Graphics 520 Mobile
Graphics Card HD Graphics 520 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics 520 Mobile
Intel Skylake
•
Skylake GT2
•
01.09.2015
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12545
Performance
Synthetic Score
717
PassMark
860
Efficiency
low
The HD Graphics 520 Mobile graphics card from Intel is built on the Gen 9 (Skylake) architecture and was officially introduced on 01.09.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately ?istors transistors. The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 900 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Skylake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9 (Skylake) |
| Codename | Skylake GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
| Die Size | 123 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 21600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 691.2 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 345.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 86.4 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 860 |
| PassMark (G2D Mark) | 206 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.