HD Graphics 32EU Mobile
Graphics Card HD Graphics 32EU Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics 32EU Mobile
Intel Bay Trail
•
Bay Trail GT1
•
02.09.2013
•
System Shared
•
System Shared
•
4W
🏆 Top #14299
Performance
Synthetic Score
68
Efficiency
low
HD Graphics 32EU Mobile is a powerful solution from Intel based on the Gen 7 (Ivy Bridge) architecture, released on 02.09.2013. For graphics processing, 32 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. In standard mode, the core operates at 311 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 646 MHz under load. The nominal thermal design power is 4 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.09.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Bay Trail |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Codename | Bay Trail GT1 |
| Process Node | 22 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 311 MHz |
| Boost Clock | 646 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 4 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (11_0) |
| OpenGL | 4.0 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 646 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2584 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 41.34 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 10.34 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.