Dell HD 8570
Graphics Card Dell HD 8570 — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell HD 8570
Amd HD 8500
•
Oland
•
08.01.2013
•
2 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #12311
Performance
Synthetic Score
941
PassMark
941
Efficiency
low
The Dell HD 8570 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 08.01.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 730 MHz with dynamic acceleration capability up to 780 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 8500 |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 780 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C55237-00_02, 109-C55257-01_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18.72 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 599 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 37.44 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 941 |
| PassMark (G2D Mark) | 287 |
| TPU Index Score | 1.57% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.