Radeon X1950 CrossFire Edition
Graphics Card Radeon X1950 CrossFire Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1950 CrossFire Edition
Radeon X1950
•
R580
•
10.09.2006
•
512 MB
•
GDDR4
•
256 bit
🏆 Top #13816
Performance
Synthetic Score
142
PassMark
151
Efficiency
low
Radeon X1950 CrossFire Edition is a powerful solution from ATI based on the Ultra-Threaded SE architecture, released on 10.09.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². The memory subsystem features GDDR4 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 64.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 10.09.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1950 |
| GPU Variant | R580+ XT (215BAABKA31FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | R580 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 384,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | A988 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 151 |
| PassMark (G2D Mark) | 466 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.